بازار تبادل ارز خارجی یا فارکس، بزرگترین بازار جهانی محسوب می‌شود. حجم روزانه‌ی این تبادلات تقریبا در حدود دو تیریلیون دلار است. این بازار نیز مانند هر بازار دیگری در حال تغییر است بنابراین برای موفقیت در فارکس، معامله‌گران باید بیاموزند که چگونه می‌توانند رفتار‌های احتمالی آینده‌ی بازار‌ را تشخیص دهند. برای این کار، معامله‌گران باید انواع مختلفی از ‌تحلیل‌ها را انجام دهند. یکی از شناخته‌شده‌ترین ‌تحلیل‌ها، تحلیل یا آنالیز تکنیکال است. این نوع آنالیز برای تعیین رفتار احتمالی آینده، بر اساس ارزیابی داده‌های قبلی بازار انجام می‌گیرد. معامله‌گران در این نوع آنالیز از ابزار‌های زیادی مخصوصا از اندیکاتور‌ها استفاده می‌کنند. در این مقاله به معرفی اندیکاتور فارکس MT4 (MetaTrader 4) برای معامله‌کنندگان خواهیم پرداخت.

معرفی اندیکاتور فارکس

اندیکاتور‌های فارکس ابزار‌هایی هستند که به معامله‌گرانی که از استراتژی‌های پرایس اکشن (Price Action) استفاده می‌کنند، اجازه می‌دهند تا درک بهتری از پیش‌بینی قیمت و آن چه که در بازار اتفاق می‌افتد، داشته باشند. به عنوان بخشی از آنالیز تکنیکال، این اندیکاتور‌ها توسط معامله‌گران برای پیش‌بینی قیمت‌های آینده یا جهت کلی قیمت اوراق بهادار، مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها این آنالیز را با تجزیه‌و‌تحلیل الگو‌های قبلی یا عملکرد قبلی بازار انجام می‌دهند.

متداول‌ترین اندیکاتور‌ها عبارتند از:

  • MACD
  • Stochastic
  • RSI
  • Money Flow Index
  • Bollinger Bands

اندیکاتور‌های تکنیکال بر اساس این واقعیت از اندیکاتور‌های دیگر متمایز می‌شوند که به آنالیز فاکتور‌های اساسی که می‌توانند بر قیمت تاثیر بگذارند، نمی‌پردازند. فاکتور‌‌های اساسی شامل درآمد، سود و حاشیه‌ی سود است. معامله‌گران فعال فارکس از اندیکاتور‌های تکنیکال به طور گسترده‌ای استفاده می‌کنند چرا که این شاخص‌ها برای آنالیز و تشخیص قیمت‌ها در کوتاه‌مدت طراحی شده‌اند و می‌توانند بسیار سودمند واقع شوند.

بسیاری از اندیکاتور‌ها، نتایج خود را مستقیما در نمودار قیمت ارائه می‌دهند. این کار هنگام مقایسه‌ی اندیکاتور‌ها با قیمت بازار، کار تحلیلگر را آسان می‌کند. برخی از اندیکاتور‌ها مانند اسیلاتور‌ها نتایج خود را در پنجره‌ای جداگانه ارائه می‌دهند.

برخی از معامله‌کنندگان یا سرمایه‌گذاران با‌تجربه، توجه زیادی به اندیکاتور‌های تکنیکال ندارند چرا که همانطور که گفتیم آن‌ها اطلاعات زیادی در مورد فاکتور‌های اساسی نشان نمی‌دهند. با این حال این معامله‌کنندگان نیز می‌توانند از اندیکاتور‌های تکنیکال بهره‌مند شوند، زیرا با ارائه‌ی آنالیز‌های طولانی‌مدت می‌توانند بسیار موثر واقع شوند.

براس سفارش اندیکاتور حرفه ای و اختصاصی فارکس با ما در ارتباط باشید

 

بهترین اندیکاتور‌های فارکس MT4

اندیکاتور‌های مختلف، اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند و هر کدام برای استراتژی‌های تجاری مختلفی مناسب هستند. بنابراین هیچ پاسخی برای این سوال که کدام یک از اندیکاتور‌های فارکس بهترین هستند، وجود ندارد. با این حال، اندیکاتور‌های زیادی وجود دارد که معامله‌کنندگان باید از آن‌ها مطلع باشند. در بخش‌های بعد، برخی از اندیکاتور‌های رایگان فارکس موجود در MT4 را بررسی خواهیم کرد:

  • MACD
  • Money Flow Index or MFI
  • On-Balance Volume
  • Accumulation/DiMACD

MACD

یکی از مشهور‌ترین اندیکاتور‌های فارکس در MT4 اندیکاتور MACD است که مخفف Moving Average Coveregence Divergence به معنای متحرک همگرایی واگرایی است. اندیکاتور MACD (مکدی)، جهت مومنتوم و تداوم روند قیمت‌ها را نشان می‌دهد. اندیکاتور مکدی در بخش‌های پایینی و بالایی خط صفر، نوسان کرده و میانگین‌های متحرک، یا همگرا یا واگرا یا متقاطع می‌شوند. معامله‌کنندگان باید بر روی نقاط واگرایی و تقاطع تمرکز داشته باشند.

MFI

اندیکاتور Money Flow Index یا به اختصار MFI که به معنای شاخص گردش پول است، یکی از اندیکاتور‌های پر‌طرفدار برای اندازه‌گیری شتاب قیمت‌هاست که از دو فاکتور حجم و قیمت برای تشخیص تغییرات روند قیمت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اندیکاتور اغلب با استفاده از ۱۴ دوره‌ی داده محاسبه می‌شود. نوسانات بین ۰ و ۱۰۰ در نظر گرفته می‌شوند که به طور معمول سطح بالای ۸۰ به معنای اشباع خرید و سطح پایین ۲۰ به معنای اشباع فروش است.

معرفی اندیکاتور فارکس: On-Balance Volume

اندیکاتور On Balance Volume یا به اختصار OBV که به آن اندیکاتور حجم تعادلی نیز گفته می‌شود، دو حجم مثبت و منفی معامله‌ها را با روند قیمت در طول زمان مقایسه کرده و نشان می‌دهد که آیا روند ایجاد‌شده دارای ثبات است یا نه. خط حجم تعادلی برای تعیین روند و تغییرات احتمالی جهت‌های قیمت استفاده می‌شود. اگر خط حجم تعادلی در حال بالا رفتن باشد، نشان‌دهنده‌ی روند صعودی قیمت است و اگر در حال پایین رفتن باشد، نشان‌دهنده‌ی روند نزولی قیمت است. با استفاده از اندیکاتور حجم تعادلی می‌توان واگرایی را نیز تشخیص داد، بدین صورت که اگر اندیکاتور در حال بالا رفتن باشد اما قیمت نزولی باشد، نشانگر ضعیف شدن روند نزولی است و اگر اندیکاتور در حال پایین رفتن باشد اما قیمت صعودی باشد، نشانگر ضعیف شدن روند صعودی است.

Accumulation/Distribution Line

یکی دیگر از رایج‌ترین اندیکاتور‌های فارکس، اندیکاتور Accumulation/Distribution Line به معنای خط تراکم/توزیع است. این اندیکاتور کمی شبیه به اندیکاتور حجم تعادلی است. اما یک تمایز اساسی نیز دارد. Accumulation/Distribution Line، به جای اینکه فقط قیمت بسته شدن را در نظر بگیرد، دامنه‌ی معاملات دوره را نیز در نظر می‌گیرد. بنابراین اعتقاد بر این است که تصویر دقیق‌تری از جریان پول را در مقایسه با اندیکاتور حجم تعادلی ارائه می‌دهد. اگر خط تراکم/توزیع صعودی باشد، نشان‌دهنده‌ی روند صعودی قیمت و اگر در حال پایین آمدن باشد، نشان‌دهنده‌ی روند نزولی قیمت است.