خب در این پست میخواهیم در مورد ترجمه زبان کندلها توسط اندیکاتور Volume صحبت کنیم. شاید تعجب کنید که این چطور عنوانی برای این بخش می‌باشد که رفته‌ رفته متوجه خواهید شد که منظور ما از بیان این بخش چیست.

ابتدا بگذارید یک توضیح کوتاه در مورد اندیکاتور Volume خدمت شما بدهم.

در نگاه ساده اولیه به ازای هر تیک حرکت کندل یک واحد به میله فعلی اضافه می‌شود که اگر مقدار یک میله بیشتر از میله قبلی شد رنگ آن سبز و در غیر این صورت رنگ آن قرمز می باشد. خب با استفاده از این تعریف ما متوجه خواهیم شد که هر چه مقدار رویارویی خریدار و فروشنده روی یک کندل بیشتر باشد مسلماً ارتفاع میله بیشتر خواهد شد که اصطلاحاً حجم وارده را نیز میتوانیم بگوییم که نمایش میدهد.

اما موردی که هست ما میخواهیم بفهمیم یک کندل الان فشار خریدار یا فروشنده روی آن به چه میزان بوده و آیا این کندل میتواند پتانسیل فروش یا خرید را به کندل بعد از خود نیر انتقال دهد. برای این منظور یک محاسبه ساده انجام میدهیم همانطور که میدانید رنگ میله ها نسبت به میله قبل سنجیده می‌شود و ما هم برای کندلها همین را در نظر میگیریم یعنی کندل فعلی در مقابل کندل قبلی، و نیازی به مقایسه کندلهای بیشتر برای ترجمه زبان کندل فعلی نداریم.

نحوه محاسبه

ارتفاع بدنه کندل فعلی نسبت به بدنه کندل قبلی را مقایسه میکنیم و میله volume را هم میبینیم و به صورت زیر که توضیح میدهم محاسبه میکنیم.

مثال:

فرض کنید کندل فعلی صعودی بسته می‌شود خب ما همانطور که گفتیم نیاز داریم که ارتفاع بدنه را با کندل قبلی مقایسه کنیم اگر ارتفاع بدنه بیشتر بود.

حالتها:

اول اینکه ممکن است میله سبز باشد یعنی خریداران و فروشندگان در جدل بودند ولی در نهایت خریداران پیروز شدند.

دوم اینکه میله قرمز باشد. در اینجا میگوییم چون طول بدنه فعلی از کندل قبلی بیشتر است ولی میله volume قرمز هست یعنی خریداران با کمترین جدل با فروشندگان، صعود کردند برای فروش نیز عکس این دو حالت وجود دارد.

حالا ما برای پیش‌بینی کندل بعدی به این صورت عمل میکنیم:

مثال برای کندل صعودی که بسته شده است می‌باشد.

حالت اول:

کندل فعلی صعودی و ارتفاع بدنه  نسبت به کندل قبلی (صعودی یا نزولی فرقی ندارد) کمتر است و میله هم سبز رنگ هست ما متوجه می‌شویم درست هست که کندل فعلی صعودی بسته شده ولی فشار فروشندگان نیز زیاد بوده چون میله نسبت به میله قبلی ارتفاع بیشتری داشته ودر نهایت خریداران پیروز شدند ولی یک پتانسیل نزول را در آینده   فروشندگان قرار دادند.

حالت دوم:

اگر بدنه کندل کوچکتر از قبلی بود و رنگ میله نیز قرمز بود بی‌اهمیت می‌باشد

حالت سوم:

اگر بدنه کندل از قبلی بزرگ‌تر و رنگ  میله نیز قرمز باشد نشان از این میدهد که خریداران بدون مشکل کندل را پیش بردند و در اصطلاح تخلیه خرید انجام شده بعد از اینطور کندلها معمولاً یک حرکت مخالف به خاطر تخلیه خرید داریم. دقت کنید این تخلیه حاصل ایجاد حالت اول می باشد.

حالت چهارم:

اگر بدنه کندل از قبلی بزرگ‌تر و رنگ  میله نیز نیز سبز باشد اگر کندل قبلی نیز صعودی بود به احتمال زیاد ادامه روند را داریم.

تمامی چهار حالت بالا برای کندل نزولی نیز وجود دارد! در تصاویر بعدی چند نمونه را مشاهده خواهید کرد.

 

اندیکاتور Volume

اندیکاتور Volume

اندیکاتور Volume

اندیکاتور Volume

اندیکاتور Volume

 

در پایان این اندیکاتور یک ابزار کمکی عالی برای پیش‌بینی آینده می‌باشد اما به تنهایی نمیتواند یک استراتژی بورسی با آن بسازید ولی می‌توانید از آن متوجه شوید که تمایلات خریداران یا فروشندگان در بازار کنونی به چه سمتی سنگینی میکند و بازار به سمت کدام یک حرکت میکند.

برچسب گذاری شده در:

, ,